Největší, a k tomu nadprůměrně výkonná. Kdo by ji odmítl? Nepřehlédnutelná Škodovka již několik měsíců brázdí silnice a v kuloárech se špitalo, že k ní brzy přibude silnější verze. Nyní je jasné, že tomu tak skutečně bude. Škoda Kodiaq RS bude splněným snem každého, kdo si potrpí na rychlá SUV. Automobilka sice ještě ladí drobnosti, ale dlouho to trvat nebude

O tom, že nová Škoda Kodiaq dostane ostrou verzi RS, se debatovalo již začátkem roku. Leccos naznačil šéf vývoje Škody Christian Strube, ale dosud není jasné, do jaké míry automobilka o Kodiaqovi RS skutečně uvažovala. Po prohlášení dalšího z manažerů – šéfa divize zámořských prodejů Petra Šolce – je vývoj „eresa“ tutovka. Ten po dotazech uvedl, že verze zatím není připravena pro „horký“ australský trh.

Škoda Kodiaq RS (zdroj: xtomi.blogspot.cz)

Podle šéfa australského zastoupení značky Michaela Irmera je na australském trhu o sportovní deriváty vozidel obrovský zájem. Jen pro představu – nejvýkonnější Octavia tvoří nadpoloviční většinu z celkového objemu prodaných vozů. Škoda však bude muset Kodiaqa vybavit pohonnou jednotkou, kterou australské podnebí nerozhodí. Pro motor 2,0 Bi-TDI by bylo tamní počasí příliš teplé. V Austrálii jsou logicky vyšší požadavky na chladicí systém.

Vraťme se však do mírnějšího podnebí. Evropskou verzi Škody Kodiaq RS by měl pohánět dvakrát přeplňovaný dvoulitrový biturbodiesel vycházející z typu EA 288. V případě Volkswagenu Tiguan nabízí slušných 240 koní, což se pravděpodobně bude týkat také Kodiaqa.

Škoda Kodiaq
Škoda Kodiaq

Co se týče čísel, medvěd by měl zasprintovat na stovku za cca 6,5 sekundy a zastavit se až na rychlosti kolem 240 km/hod. Kromě toho nabídne agresivnější bodykit, pár modifikací v interiéru, specificky vyladěný podvozek a zřejmě i nová kola. Kolik bude stát, je zatím ve hvězdách. Cena se však zcela jistě vyhoupne přes milion korun. Sledujte ceník Škody Kodiaq a budete v obraze.