Máte v plánu pořídit si dodávku, a rozhodli jste se, že si pořídíte nikoliv novou, ale ojetou variantu? Dáme vám několik rad, kterých je dobré se při výběru automobilu držet. Jedině tak zajistíte, že půjde o dobrou koupi, kdy vám bude dodávka sloužit dlouhou dobu.

Bazar, nebo soukromá osoba?

Cesty jsou celkem dvě. Dodávku je možné pořídit hned dvěma způsoby. První může být spojený s tím, že ji nakoupíte od soukromé osoby, zatímco druhá je spojena s tím, že využijete klasický bazar užitkových vozů. V každém případě je vhodné nejprve vybírat prostřednictvím internetu a požadovat tuto trojici věcí. Jsou to:

  • Detailní fotografie
  • Popis vozu
  • Výčet možných závad a problémů

S ohledem na vaše požadavky

Dodávka by vám měla stoprocentně vyhovovat. A to s ohledem na to, co od ní očekáváte a jak ji budete využívat. Když procházíte autobazar dodávek, je dobré mít jasnou představu o tom, jak by měla být velká – tedy jak bude dlouhá a jaký bude objem nákladového prostoru, stejně jako je vhodné hledět na to, pro kolik pasažérů je určená a jak výkonný má motor, stejně jako zda je nízká její spotřeba. Ujasněte si své priority a podle toho proveďte selekci.

Kilometrový nájezd a technický stav

Tyto dvě věci spolu obvykle souvisí, a tak je třeba nejprve zkontrolovat tachometr a potom si auto prohlédnout s ohledem na jeho stav. Pamatujte, že jde o auto užitkové a tak nebude vždy dokonalé. Více než různých oděrek si však všímejte toho, zda není výrazně nabourané nebo poškrábané, nebo zda se neobjevuje koroze. Vhodné je vzít si na pomoc s výběrem mechanika, který poradí.

Cena

I ta je při rozhodování důležitá. Nelze obecně říci, co je drahé a co je levné. Ideální je porovnat si cenu s podobnými vozy. Pokud je příliš vysoká, můžete zkusit smlouvání. Pokud je naopak příliš nízká, nemusí být s vozem něco v pořádku. Proto je dobré být na pozoru.