Venga je novým přírůstkem do rodiny jihokorejské automobilky Kia. Tento malý vůz spadající do segmentu MPV, se stal přímým konkurentem pro český vůz Škoda Roomster. Tímto krokem automobilka chce zvýšit prodeje svých vozů v Evropě, kde prozatím neměla dostatečné zisky.

Do boje poslala sympatický vůz, který svojí cenou a kvalitou provedením má šanci na úspěch. Češi na nízké ceny slyší a líbivě tvarovaný automobil jistě neodmítnou. Půjde o lítý boj, mezi zavedenými vozy.

Design

Design Vengy mají na svědomí lidé z designových středisek ve Frankfurtu nad Mohanem a Rüsselsheimu. Ano slyšíte dobře. Korejská automobilka prodává vůz s německým designem. K tomuto kroku přistoupila poté, co zjistila, že netradiční asijský design se moc nelíbí konzervativním Evropanům. A proto už Kia Ceed a další vozy vzešly z pera německých kreativců.

Kia Venga se vyrábí v Nošovické továrně, kterou vlastní sesterská automobilka Hyundai. Od určitého okamžiku jsou tyto dvě korejské automobilky (Kia a Hyundai) partnery. V tomto závodě se vyrábí například malý model Hyundai i20.

Venga za svůj design vděčí smyslnému konceptu No. 3, který byl představen na autosalonu v Ženevě v roce 2009. Do sériové podoby se bohužel nedostaly všechny designové kreace z  výrazného konceptu. Zachována však byla ikonická karoserie klínovitého tvaru a boubelaté linie, díky kterým vypadá Venga natolik sympaticky, že by mohla uchvátit srdce mnoha českých žen.

Bezpečnost

Korejské automobilka Kia už dávno není značkou, pro kterou by byla příznačná nekvalitní auta. V posledních letech se vývoj technologií na východě výrazně urychlil. Nejenom díky tomu, je malá Venga naplněná až po střechu bezpečnostní technikou.

Základem je samozřejmě ABS (antiblokovací systém). Ve voze najdeme dále brzdový asistent BAS. Tomuto vozu věří Kia natolik, že dala 5letou záruku na celý vůz a 7letou na motor.

Konstrukce

Kia Venga sdílí podvozkovou platformu s modelem Soul. 5místný interiér překvapí svým prostorem, který ocení především rodiny s dětmi. Přestože je malý zástupce MPV z Jižní Koreje dlouhý pouze 4068 mm a široký 1765 mm, v interiéru je dostatek prostoru pro všechny cestující. Sedadlo řidiče dostalo do vínku solidní boční vedení, které ocení především v zatáčkách.

Motory

Od tohoto rodinného vozu se neočekávají žádné sportovní výkony, ale přesto vás nezradí při rychlejší jízdě. V nabídce jsou 4 rozdílné motory, mezi kterými si vybere každý. K dispozici jsou jak benzínové agregáty (1.4 CVVT a 1.6 CVVT), tak naftové pohonné jednotky (1.4 CRDi WGT a 1.6 CRDi VGT).

Malá Kia Venga se za dobu, po kterou se vyrábí v České republice, se etablovala na našem trhu. Dokonce se jí podařilo „ukousnout“ podstatnou část z prodejů vozů MPV – a to na úkol Roomsteru. Češi začínají korejské automobilce věřit a projevuje se to na prodejích automobilů této společnosti.