Jedním z nejúspěšnějších vozů jihokorejské automobilky Kia je SUV model Sportage. Jeho nejnovější generace (už třetí v pořadí) se letos stala dokonce Autem roku v sousedním Slovensku. Sportage se vyrábí od roku 1995 a do dnešních let prošel množstvím úprav a modernizací.

Původním zaměřením byl Sportage určen do dravého terénu, se kterým si lehce poradil. Jenže díky celosvětovému úspěchu druhé generace dalšího SUV modelu Hondy CR-V se nové generace Sportage přiklonily spíše k zpevněným silnicím, než k terénu. Zde započala výrazná modernizace, která z terénního vozu udělala šelmu, která se umí bravurně prohánět především v městské džungli.

Design

Nejnovější generace byla představena v roce 2010 na autosalonu v Ženevě. Tento vůz se zařadil po bok tak výrazných vozů jako Kia Soul a Sorento. Do vínku dostal netradiční design, který se nesnaží oslovit širokou veřejnost – jako jeho „bratříček“ Hyundai ix35. Nový Sportage je svým agresivním stylingem a SUV geny jedním z nejzajímavějších vozů v daném segmentu.

Nejvýraznějším prvkem je příď, která dostala asijské linie, které se dají lehce připodobnit k výrazu dravé šelmy. Je zde samozřejmě použit ikonický prvek všechno nových „Kií“ – tím je stylizovaná chromovaná mřížka chladiče alá „tygří nos“. Na tento čumák navazuje přední linie světlometů, které mají ostré hrany a výrazně se zařezávají do předku karoserie.

Na bocích vozu si nemůžete nevšimnout maskulinních tvarů, které obklopují především blatníky kol. Dalším netradičním prvkem je mohutný D sloupek, který nemá sice praktické opodstatnění, ale jeho použití jasně harmonizuje celý design.

Design celého vozu má na svědomí tým kolem šéfdesignéra Petera Scheyera. Automobilka Kia chce tímto automobilem ukázat, že dokáže na mimoasijských trzích se prosadit i s netradičním designem, který má asijský šmrnc. Poslední vozy Kia mají designový kabátek, jenž pochází ze střediska ve Frankfurtu nad Mohanem.

Interiér

Do prostorného interiéru se dá dostat přes čtveřici velkých dveří, které se otevírají běžným způsobem. Vnitřek automobilu je koncipován velmi jednoduše a funkčně. Všechny ovládací prvky a odkládací plochy jsou na vhodných místech, takže řidič ani spolujezdci netápají a vědí, kam mají „šáhnout“.

Motory

V paletě motorů pro Kiu Sportage si vybere každý fajnšmekr. A je jedno, jestli dává přednost výkonným benzínovým agregátům (1.6 GDI a 2.0 CVVT), nebo úsporným naftovým jednotkám (1.7 CRDi, 2.0 CRDi a 2.0 CRDi).

Sportovně/terénní vůz Sportage byl úspěšný posledních 15 let – jeho nová generace přidala k fungujícímu konceptu novou energii v podobě moderní technologie a šmrncovního designu. Podle posledních zpráv o prodejích to vypadá na trefu do černého. Přicházejí veskrze pozitivní reakce od laické a odborné veřejnosti. A to se samozřejmě projevilo na zvedajících se prodejích.