První generace vozu Kia Ceed se představila v roce 2006. Premiéru měla na autosalonu v Ženevě. Kia Ceed byl jasným útokem na konzervativní střední segment, kde se asijská automobilka chtěla prosadit. A také se jí to podařilo – a to nejenom díky příznivé ceně a kvalitnímu provedení (které nebylo vždy devízou asijských automobilek). Neméně důležitým aspektem, který ovlivnil příznivé prodej modelu Ceed, byl také design.

Design

Přestože technika je dílem korejských konstruktérů, design mají na svědomí němečtí designéři ze střediska ve Frankfurtu nad Mohanem. K tomuto kroku jihokorejskou automobilku přivedl fakt, že čistokrevným asijským vozům s netradičním designem se v Evropě moc nedařilo. Proto předali otěže svým německým konstruktérům a voalá: Kia Ceed byla na světě.

Za dobu, po kterou se tento model vyrábí, se stal vážným konkurentem pro ostatní vozy ve svém segmentu – nižší střední třída. Jeho hlavním konkurentem v České republice je známá stálice – Škoda Fabia.

Proti tomuto konkurentovi vyrazil Ceed v podobě 3 karosářských verzí: klasický 5dveřový hatchback (Ceed), sportovní 3dveřový hatchback (Pro Ceed) a nakonec 5dveřový kombi (Ceed SW).

Modernizace

Modernizovaná verze z roku 2009 prošla výrazný faceliftem, který začlenil model Ceed do uceleného designového stylu automobilky Kia. Výrazným prvkem těchto nových vozů je tzv. „tygří nos“ – neboli stylizovaná chromovaná přední maska připomínající naštvaného tygra.

Druhým výrazným prvkem byly přední světlomety s čirou optikou. Velmi odvážným způsobem vizuálně navazovaly na přední gril sání a díky tomu vůz dostal agresivnější vzhled. Společně s výše zmíněným „tygřím nosem“ se z nenápadného Ceedu stala pravá šelma!

Však také svým konkurentům řádně zatopil – za 5 let svého působení ukousl velký kus prodejů jen pro sebe. Stálici v segmentu (Škoda Fabia) sice nepokořil, ale přesto dosáhl velkých prodejních úspěchů. Automobilka Kia svému vozu natolik věřila (a věří), že na nové vozy dává 7letou záruku.

Technologie

Změnou neprošel jen vzhled vozu, ale také bezpečnostní výbava. Modernizace doznal protiskluzový systém ABS, elektronický stabilizační systém ESP včetně BAS a TCS.

Zajímavým pokusem, jak zvýšit povědomí české společnosti o modelu Ceed, zvolil český distributor Kia Motors Czech. Ten se spojil s přední tuningovou společností v České republice a společně uspořádali soutěž o nejzajímavější grafický návrh upravené verze modelu Pro Ceed. Do této soutěže se zapojilo přes 2000 účastníků. Návrh vítěze se posléze stal skutečností a opravdu vyjel na české silnice.

Varianty modelu

5dvéřový hatchback se díky svým kompaktním rozměrům a prostornému interiéru stal oblíbeným pomocníkem mnoha českých rodin. Pro náročnější zákazníky byl vytvořen větší model SW (Sporty Wagon), který snoubil neotřelý design a praktičnost kombíku.

Pro individualisty je připraven sportovní model Pro Ceed, který láká na ostřejší vzhled a nadupané motory. V nabídce pro jednotlivé modely jsou jak zážehové (1.4 CVVT a 1.6 CVVT), tak naftové agregáty (1.6 CRDi WGT).

Podívejte se také na nabídky typu přenechám leasing bez odstupného.