Jeden z nejtypičtějších zástupců střední třídy, Ford Mondeo, se dlouhodobě dobře prodává, takže Ford se snaží ho udržet na trhu co nejdéle. To potvrzuje poslední generace, která představila evoluci Mondea. Křivky dostaly mohutnější tvary, kinetický design se projevil naplno a pohodlí cestujících se ještě zvětšilo – kdo by si přál více?

Historie

Mondeo je jeden z nejúspěšnějších modelů automobilky s modrým oválem ve znaku. První generace byla představena v roce 1993 a s různými obměnami se vyráběla až do roku 2000, kde ji vystřídala další generace. Nejvýraznějším prvkem této verze byla příď s výraznými oblými světlomety, které svíraly chromovaný ovál, ve kterém byl ukryt znak automobilky.

Třetí generace byla poměrně klidná a nevyznačovala se žádnými netradičními designovými excesy. Za zmínku však stály maskulinně zvýrazněné podběhy kol, které vozu dodávaly robustnější a agresivnější vzhled.

Nejnovější generace byla představena v roce 2007 a nesla označení Mk4. Celý vůz dostal novou vizáž, která vychází ze základů tzv. „kinetického designu“. Ten se Ford snaží už několik let promítat do všech svých vozů napříč portfoliem. Ostře řezané linie, sebevědomý výraz a důraz na detail. Nové Mondeo se stalo přesně tím, co tvůrci zamýšleli – vozem pro úspěšné muže, kteří vědí, co chtějí a kam směřují.

Faceliftem prošel nový model poměrně záhy (v roce 2011). Nešlo o žádné výrazné změny, spíše jen o kosmetické úpravy.

Motory

Modernizací však prošly některé motory v nabídce. Oblíbené pohonné jednotky Duratec (benzín) a Duratorq (nafta) zůstaly v nabídce.

Přibyly k nim šetřivé motory EcoBoost, které nepotěší sice vysokým výkonem a rychlou odezvou, ale spíše nízkou spotřebou. Tu ocení především vaše peněženka. S nižší spotřebou souvisí i menší množství vypouštěného oxidu uhličitého. Vybrané motorizace jsou v nabídce i s precizní šestistupňovou převodovkou Powershift.

Jak z vnějšku, tak vnitřku se nejedná o zklamání. Nová generace Fordu Mondeo sází na perfektní kvalitu a osvědčené materiály. Nic vás tak nepřekvapí – jedině přístrojová deska z jediného kusu, který je na vhodných místech (kolem ovládacích prvků) ověnčen stříbřitými dekory. Ty působí jako slušivé „šperky“. A Mondeu rozhodně sluší. Někdo si dal přepečlivou práci s jejich výběrem.

Aktuální nabídka typu přenechám leasing bez odstupného.

Varianty modelu

Ford Mondeo je v současné době nabízen v několika karosářských variantách. Stále nejoblíbenější je 5dveřová, která nabízí dostatek prostoru a pohodlné nastupování. V prodejích neméně boduje i 4dveřová varianta. Kombi ocení především ti, kteří nejezdí nikdy naprázdno a neustále musí něco převážet – zavazadlový prostor se od minulé generace povážlivě zvětšil!

Jedinou výtku mám vůči váze celého vozu. Nejedná se o maličký vůz, takže jeho hmotnost rozhodně pocítíte – a to především v zatáčkách. Tento neduh naštěstí vyrovnává přesně řízení, které bylo vždy devízou automobilů Ford.